kumaş-tül perdeler

Kumaş ve tül perdelerin uzun yıllar kullanabilmesi için özen ve dikkatle temizlik yapılmalıdır. Perdelerinizi sürekli yıkamanız ömrünü kısaltacaktır, dolayısı ile ayda bir elektrik süpürgesi ile emdirmeniz yıkama sıklığınızı azaltacaktır.
İpek,tafta ve bazı şönil kumaşlar mutlaka kuru temizleme yapılmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanabilecek perdeler için dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır. Çamaşır makinesi ile yıkamada sıkma programını kullanmadan 30 derece ılık su programı kullanılmalıdır. Çamaşır makinesinden çıkarınca kurumadan olabildiğince çabuk asılarak aşırı ütüleme derdinden de kurtulabilirsiniz. Yıkama sırasında beyazlatıcı etkisi olmayan deterjan kullanılmalıdır. Organze perdelerin kırışıklığının giderilmesi için düşük ayarda ütüleme yapılmalıdır.

 

stor perdeler

Stor perdeler bakımı en kolay perde çeşitlerinden birisidir. Kumaş malzemeli storlar, aprelenmiş kumaşlar olduğu için tozu tutmayan bir özelliğe sahiptir ve tül perdeler kadar sık yıkamaya gerek yoktur. Çoğu zaman yerinden çıkarmadan, elektrik süpürgesiyle tozlarını kolayca alabilirsiniz, ayrıca yıkama gerekiyorsa yerinden çıkarıp toz sabunla halı yıkar gibi temizleyebilirsiniz.

jaluzi perdeler

Aluminyum malzemeden imal jaluzi perdeler genellikle iki ayda bir tozları alınabilindiği gibi, yıkama yapılarak da temizlenebilir. Bu şekilde düzenli olarak tozları alınıyor ise yıkama periyodu sende bir seferdir. Jaluzi perde slaytları metal olduğu için yıkamadan etkilenmez. Yıkama işlemi düz bir zeminde perdenizi açarak kapalı konumda ve sabunlu suyla yapabilirsiniz.

ahşap jaluzi perdeler

Ahşap jaluzi perdeler, temizliği en kolay perdelerdir. Toz alıcı tüyler ile kolayca temizlik yapılabilir. Ayrıca diğer mobilyalarınızı temizlediğiniz gibi ahşap temizleyici maddeler ile kumaş bez parçaları yardımıyla daha detaylı bir temizlik de yapabilirsiniz. Açık konumda tek tek slaytlar silinebilir.

dikey perdeler

Dikey perde temizliği slaytlar yerinden çıkarılarak yapılabilir. Slaytlar yerinden çıkarıldıktan sonra düz bir zeminde bez veya fırça ile silinerek temizllenir ve kurutulduktan sonra yerine asılır.