Yaşam alanlarımızdaki, ofis ve iş yerlerimizdeki renklerin psikolojimiz üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Her rengin ayrı ayrı olan bu etkileri farkederek veya farketmeyerek bizi etkilemektedir. Bu yüzden bir yerin dekorasyonu sırasında renk çeşitlerine ve bütünlüğüne önem göstermek gerekir. Aşağıda tek tek etki ve özelliklerini sıraladığımız renkleri bir mekanı dekore etmeden önce veya alacağımız koltuğu, masayı ve perdeyi seçmeden önce dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Kırmızı

Kırmızı renk duygusal açıdan sıcak bir renk olmakla beraber enerji bakımından yüksek düzeyde bir renktir. Yaptığı çağrışımlar olarak heyecan, tutku ve sıcaklığı sıralamak mümkündür. İnsan kırmızı rengin etkisi ile harekete geçme isteği duyar. Özellikle iştah artırması münasebeti ile ev mutfaklarında kullanılan perdelerde kullanılmaması tavsiye edilir. Ama restoran perdelerinde kullanılması kazanç bakımından fayda sağlayan bir renktir. Fakat aşırı kırmızı renk bir ortam baş ağrısına bile neden olabilmektedir. Dolayısı ile kullanım dozu uygun derecede tutulmalıdır.

Sarı

Sarı rengi yine sıcak renklerden biri olarak tabir edebiliriz. Güneşin rengi olduğu için insan üzerinde ümit aşılayıcı etkilere sahiptir. İlham vermesi ve zekamızın harekete geçirmesi sebebi ile sarı renk perde tercihleri ev ve iş yerlerimizin kuzeye bakan kısımlarında güneş ışığından az faydalandığı için kullanılabilir. Canlandırıcı etkisi sebebi ile yatak odalarında kullanılması uyku kaçırabileceği için önerilmemektedir.

Mavi

Gökyüzü ve denizin rengi olan mavi, insanı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Güven veren renk olarakta adlandırılmaktadır. Açık mavi renk bulunduğu ortamı daha büyük gösterebilmesi sebebi ile küçük pencerelerde ve küçük boyutlu odalarda kullanılabilir. Koyu mavi ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Huzur ve rahatlama etkisi sebebi ile hastane pencerelerinde, okul kantini ve diğer dinlence mekanlarının pencerelerinde mavi renkli bir perde kullanılması önerilir.

Yeşil

Doğanın diğer adı olan yeşil, uyum, paylaşım ve dinginliğin rengidir. Sinirleri yatıştırıcı etkiye sahiptir. Genellikle her mekana uyum sağlar. Açık ve koyu tonlarının çeşitliliği sayesinde çok kullanılan bir renktir.

Turuncu

Hem kırmızı hem de sarı rengin özelliklerini dengeli bir şekilde barındıran turuncu, mutluluk, enerji, canlılık veren bir renktir. Oturma odaları, çocuk odaları ve salon perdelerinde turuncu renk tonlar kullanılabilir. Bulunduğu alana modern bir hava kazandırma özelliğine de sahiptir.

Mor

Kırmızı ve mavinin birleşiminden oluşan mor, asaletin ve özgüvenin rengi olarak tabir edilmektedir. Her yönüyle psikolojimiz üzerinde olumlu yönde gelişmelere neden olmaktadır. Yaratıcılık ve verimlilik gücü kazandıran mor renk çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Özellikle yatak odaları için önerilmektedir.

Siyah

Asalet barındırsa da karamsarlığın rengi olarak tabir edilmektedir. Ama günümüzde modern tasarımlar içerisinde siyah renk kendine yur bulabilmektedir. Özellikle canlı renklerle kombine edildiğinde olumsuz etkileri yerine çok güzel etkilere sahiptir.

Beyaz

Saflığın, paklığın, temizliğin rengi olan beyaz dekorasyon açısından çok karşılaştığımız ve genelimizin sevdiği bir renktir. Genelde siyah renkte olduğu gibi diğer bir takım canlı renklerle kombine edilerek kullanılmaktadır. Üzerine gelen ışığı yansıtma özelliği sayesinde bir nevi ayna işlevi gören bir renktir.