Perde Mekanizmaları

1. Zincirli Sistem: En yaygın olarak kullanılan standart mekanizma sistemidir. Kullanım sırasında, perde öndeki zincirin çekilmesiyle aşağı iner ve açılır, arkada bulunan zincirin çekilmesiyle de yukarı toplanarak kapanır. Metal veya plastik malzemeden imal edilen çeşitleri bulunmaktadır. Perdenizi kontrol etmenizi sağlayan zincir yönü önemlidir ve zincirin sağda mı solda mı olması gerektiğini belirler.

2. Çek Bırak Sistem: Adından da anlaşılacağı gibi çekilip bırakılan mekanizma ile çalışmaktadır. Yavaşlatıcılı yay diye tabir edilen bir yay yardımı ile hareket ettirilmektedir. Perdenin alt çıtasında bulunan iple kontrol edilmektedir. Perdeyi ipinden tutarak yaklaşık 10 cm aşağı çektiğinizde yavaşça ve ek bir müdahaleye gerek kalmadan yukarı doğru toplanmaya başlar. Durdurmak için ise yine ipinden istediğiniz yüksekliğe gelene kadar çekip, bulunduğu noktada tekrar çekip bırakmanız yeterlidir.

3. Uzaktan Kumandalı-Motorlu Sistem: Perde borusuna yerleştirilen elektrik ile çalışan bir motor sayesinde perdenizi uzaktan kumanda etmenizi sağlayan mekanizmadır. Perdeyi toplarken ve açarken tuşlara basarak kontrol etmenizi sağlar ve kendiliğinden durur. Duracağı tepe nokta ve ineceği alt uzunluk perde yükseklik ölçüsü ile motordan kurulum sırasında ayarlanmaktadır. 

4. İkili Sistem: Aynı zamanda iki farklı kumaşı kullanabilmenizi sağlayan mekanizma sistemidir. İki kumaş birbirinden bağımsız olarak çalışır ve çalışma mekanizmaları birbirinden farklıdır. Ön kumaş yukarıda bahsettiğimiz zincirli sistemle kontrol edilir ve arkada bulunan kumaş ise yine yukarıda bahsettiğimiz çek bırak sistem ile kontrol edilir. Dolayısı ile her iki sistemi bünyesinde barındıran bir sistemdir.

motorlu PERDE ÖRNEKLERİNİ İNCELEMEK İÇİN RESİMLERE TIKLAYINIZ